Niszczarka do papieru jest urządzeniem, które można spotkać w różnego rodzaju instytucjach, firmach czy nawet prywatnych domach.

Kiedy znajdzie swoje zastosowanie? Oczywiście zawsze wtedy, gdy nastąpi potrzeba zniszczenia dokumentu, w taki sposób, aby nie było możliwe odtworzenie zawartych w nim treści. Kartki wsuwamy do niszczarki i po jej uruchomieniu następuje pocięcie ich na wąskie paseczki, które uniemożliwiają odczyt zapisu danych. Taka funkcja jest przydatna przy niszczeniu dokumentów, które posiadają tajne informacje, dane osobowe lub inne informacje. Poprzez niszczenie dokumentów uzyskujemy pewność, że wrażliwe lub tajne dane nie dostaną się w niepowołane ręce. W różnego rodzaju urzędach lub instytucjach to konieczność.

Nie można pozwolić na kradzież informacji, która może zaszkodzić poszczególnym jednostkom lub instytucjom. W firmach dokumentów do zniszczenia jest znacznie więcej niż w domach. Zawierają one dane pracowników ale także istotne informacje o działalności danego przedsiębiorstwa. Dobra niszczarka do papieru pracuje w trybie cichym, aby nie zaburzać komfortu pracy. Wydruki z drukarki  zostają niszczone w sposób sprawny i skuteczny. Jest to zgodne z wytycznymi o ochronie danych osobowych. Archiwizacja dokumentów nie może się odbywać bez ograniczeń czasowych, gdyż nie sposób by było pomieścić wszystkich starych akt. Ponadto w razie pomyłki na dokumencie nie zaleca się go przedzierać przed wyrzuceniem, lecz skorzystać z niszczarki.